Wiele par po długotrwałym leczeniu niepłodności i nieudanym zapłodnieniu in vitro (IVF) dochodzi do wniosku, że nadziei już nie ma. Dzięki wysoce innowacyjnej metodzie autoprzeszczepu endometrium, nawet kobiety z zespołem Ashermana mogą samodzielnie zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Jak działa autoprzeszczep endometrium i komu jest polecany?

W przypadku zespołu Ashermana w macicy kobiety tworzą się zrosty, które powodują obniżenie jakości tkanki endometrium. W większości przypadków powstanie zrostów w macicy prowadzi do zeskrobania tej samej błony śluzowej w przypadku:

  • dobrowolnej aborcji
  • poronienia
  • chirurgii wewnątrzmacicznej (na przykład z powodu choroby zakaźnej)
  • opóźnionego oddzielenia łożyska po porodzie itp.

Takie zabiegi osłabiają podstawowe funkcje organizmu, przede wszystkim zdolność poczęcia, a tym samym kontrolę, ponieważ górna warstwa endometrium, która rozwija się i złuszcza co miesiąc, jest przeznaczona do zagnieżdżenia się zarodka i jego dalszego rozwoju w macicy. Jeśli nie dojdzie do poczęcia, następuje miesiączka: pojawia się łuszcząca się warstwa endometrium.

Typowymi objawami zespołu Ashermana są nieregularne miesiączki: od skrócenia cyklu miesiączkowego do braku miesiączki lub całkowitego ustania miesiączki. Dlatego ciąża nie jest możliwa. Jednak warstwa podstawna, czyli dolna warstwa endometrium, nie złuszcza się, jest to trwała tkanka, na której można „zasadzić” zdrowe endometrium, pobrane od kobiety i „wyhodowane” in vitro.

Procedura autoprzeszczepu stosowana w leczeniu niepłodności w klinice rozrodu BioTexCom jest bezbolesna: przy pomocy endoskopu lekarz znajduje nienaruszone endometrium w macicy pacjentki, nawet jeśli ono jest mikroskopijnie małe.

Pobrany materiał umieszcza się na szalce Petriego, na której hoduje się endometrium do momentu, gdy jest go wystarczająco dużo. Następnie płyn z wyhodowanymi komórkami jest przeszczepiany do jamy macicy pacjentki. Czasami potrzeba jest kilku przeszczepów, aby uzyskać pozytywny wynik.

Ale teraz dla kobiet, na przykład z zespołem Ashermana i wieloma innymi chorobami, istnieje dodatkowa możliwość samodzielnego zostania matkami!

In vitro