Istnieje 7 głównych etapów IVF oraz procesu transferu zarodków, które obejmują:

  1. Stymulację jajników

  Stymulacja jajników jest pierwszym krokiem w cyklu wspomaganego rozrodu. Wymaga to porady ginekologa, który przepisze kobiecie / dawczyni preparaty hormonalne w postaci zastrzyków podskórnych, które można łatwo podać samodzielnie.

  1. Kontrolę wzrostu pęcherzyków

  Podczas stymulacji odpowiedź jajników jest monitorowana za pomocą przezpochwowego badania ultrasonograficznego. Liczba tworzących się pęcherzyków jest różna u różnych pacjentów i zależy od czynników zewnętrznych. Średnio rozwija się około 10 pęcherzyków. Ostatni krok polega na wstrzyknięciu hormonu, który wywołuje ostateczne dojrzewanie oocytu (hCG). Oocyty pobiera się 36-38 godzin po wstrzyknięciu.

  1. Pobranie oocytów (punkcja)

Zbieranie jaj następuje 34-36 godzin po wstrzyknięciu hCG. Ponieważ jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany jest on w znieczuleniu ogólnym. Oocyty pobiera się przez pochwę pod kontrolą USG przy użyciu bardzo cienkich igieł. Po identyfikacji komórki jajowe są oczyszczane i hodowane w specjalnych inkubatorach. 

  1. Pobranie nasienia

Pobranie nasienia od partnera płci męskiej оdbywa się w tym samym czasie co i pobranie komórek jajowych, chociaż zawsze można użyć materiału zamrożonego (zawsze rozmrażanego w dniu pobrania). Najczęstszą formą uzyskiwania nasienia jest masturbacja.

  1. Zapłodnienie komórek jajowych i hodowla zarodków

Po otrzymaniu oocytów przeprowadza się zapłodnienie. Hodowla zarodków w laboratorium trwa zwykle 5 dni od daty pobrania komórek jajowych. Inseminacja może odbywać się przy użyciu tradycyjnego in vitro lub alternatywnej formy inseminacji zwanej ICSI, która polega na wstrzyknięciu jednego plemnika do każdej komórki jajowej zamiast kontaktowania się z oocytem na szalce Petriego. Niezależnie od zastosowanej metody inseminacji, następnego ranka po punkcji komórki jajowe są badane w celu ustalenia, czy są zapłodnione.

  1. Transfer zarodków

Po udanej hodowli najlepsze zarodki przenoszone są do macicy. Transfer zarodków to prosty i bezbolesny zabieg, który nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji. Zarodki są wprowadzane do jamy macicy kanałem szyjki macicy przez ginekologa za pomocą cienkiego cewnika. Prawidłowe umieszczenie zarodków potwierdza badanie USG jamy brzusznej.

  1. Test ciążowy

Po 14 dniach od daty transferu należy wykonać badanie na obecność hormonu Beta-hCG. Badanie można przeprowadzić do 14 dni, chociaż istnieje duże ryzyko, że aktywność płodu nie zostanie wykryta, a zatem wynik będzie fałszywy. Jeśli wskaźnik beta jest dodatni, należy odczekać dwa tygodnie przed wykonaniem USG.

In vitro