Dokładnie 36 lat temu technologia reprodukcyjna zrobiła ogromny krok naprzód. Stało się to rozwiązaniem problemu dla wielu bezpłodnych par.
4 stycznia 1985 r. urodziło się pierwsze dziecko w ramach programu gestacyjnego lub pełnego macierzyństwa zastępczego, gdy matka zastępcza nosi dziecko (zarodek) biologicznych rodziców. Stało się to w klinice w północnym Londynie. Pani Cotton została matką zastępczą i urodziła rodzinie córeczkę.
Narodziny dziewczynki dały nadzieję wielu parom borykającym się z problemem bezpłodności. Jednocześnie moralna strona procesu wciąż budzi wiele kontrowersji wśród przeciwników tej metody. Jednak fakt pozostaje faktem: to przełom w medycynie rozrodu i ostatnia szansa dla tych, którzy nie mogą samodzielnie urodzić dziecka.
Pary mogą zwrócić się o pomoc do kliniki BioTexCom i wybrać odpowiednią dla siebie opcję: program macierzyństwa zastępczego z własną komórką jajową lub z komórką jajową dawczyni. Przypominamy, że do programu macierzyństwa zastępczego na Ukrainie wymagany jest materiał genetyczny co najmniej jednego z rodziców (a także akt małżeństwa i wskazania medyczne).