Technologia może stać się dostępna dla ludzi za 5-10 lat.
W Danii lekarze stworzyli tak zwane „sztuczne jajniki” z ludzkich tkanek, aby pomóc kobietom rodzić dzieci po wysoce toksycznych terapiach, które mogą powodować niepłodność. Zespół z Kopenhagi twierdzi, że jajnik laboratoryjny może podtrzymywać życie ludzkich komórek jajowych przez wiele tygodni. Rośnie więc nadzieja, że nowa technologia pomoże kobietom po radioterapii i chemioterapii urodzić zdrowe dzieci, pisze The Guardian. Przeszczep sztucznych jajników może również pomóc kobietom cierpiącym na stwardnienie rozsiane i beta-talasemię, które są zmuszone poddać się leczeniu szkodliwemu dla płodności. Może również pomóc pacjentkom, u których wcześnie rozpoczęła się menopauza.
W publikacji napisano, że lekarze już dziś proponują kobietom, które zmagały się z rakiem, terapię polegającą na usunięciu i zamrożeniu tkanki jajnika. Po zakończeniu toksycznego leczenia raka tkanki wracają do organizmu, dzięki czemu pacjentka może rodzić ponownie w sposób naturalny. Dla wielu pacjentek ta procedura jest bezpieczna. Ale w niektórych postaciach raka, takich jak białaczka i rak jajnika, choroba może wpływać na tkanki narządów płodnych. Dlatego metoda usuwania i zamrażania nie uratuje sytuacji.
Suzanne Pors z Rigshospitalet w Kopenhadze jest przekonana, że sztuczne jajniki mogą być rozwiązaniem w takich sytuacjach. W tym celu wszystkie komórki, w tym rakotwórcze, są usuwane z tkanek dawczyni. Tym samym pozostaje tylko tkankowy „szkielet” kolagenu – białko, dzięki któremu skóra nabiera elastyczności. Lekarze następnie wypełniają szkielet tysiącami ludzkich pęcherzyków, maleńkich woreczków, w których znajdują się komórki jajowe we wczesnych stadiach rozwoju.
Na spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Rozrodu Człowieka i Embriologii w Barcelonie Pors powiedziała, że jej zespół z powodzeniem wszczepił myszy sztuczny jajnik z 20 ludzkimi pęcherzykami. Podczas eksperymentu jedna czwarta z nich przeżyła trzy tygodnie. W tym czasie naczynia krwionośne zaczęły zarastać sztuczny jajnik, aby wprowadzić go do organizmu zwierzęcia.
„To pierwszy dowód na to, że możemy wspierać jajeczka. To ważny krok na naszej drodze ”- powiedziała Pors. Dodała jednak, że zanim metoda wykorzystania sztucznego jajnika zostanie zaproponowana ludziom, trzeba będzie przeprowadzić szereg badań, które potrwają od 5 do 10 lat.
Przeczytaj więcej na: https://www.unian.ua/health/worldnews/10171997-vcheni-vinayshli-shtuchniy-yayechnik-dlya-likuvannya-zhinochogo-bezpliddya-pislya-raku.html